فـــــاخر چهارشنبه 5 مهر 1391 12:11 ق.ظ نظرات ()
چکیده:
تقریبا بیش از ۷۲ ساعت پیش شرکت اپل محصول جدید خود یعنی آیفون ۵ را به دنیا معرفی کرد و مطمئنا همه شما تا به حال با امکانات و خصوصیات این محصول آشنا شده‌اید. در خصوص این محصول مطالب زیادی منتشر شده است و همه سر امکانات و خصوصیات این محصول بحث می‌کنند. اما یکی از این موضوعات نازکی این محصول است که در اپل در کنفرانس خود اعلام و یا بهتر بگوئیم ادعا کرد که این محصول نازک‌ترین تلفن همراه هوشمند جهان است!
آیا آیفون ۵ واقعا نازک‌ترین تلفن همراه هوشمند جهان است؟

اما آیا واقعا این‌گونه است؟ بستگی دارد که شما چگونه به قضیه نگاه کنید. آیفون ۵ فقط ۷.۶ میلیمتر ضخامت دارد که بسیار کم است. اما من می‌خواهم توجه شما را به اسمارت‌فون Motorola Droid RAZR جلب کنم که در تاریخ اکتبر ۲۰۱۱ معرفی شد و می‌توان آن را نازک‌تر از آیفون ۵ دانست چون ضخامت این دستگاه به سختی به ۷.۱ میلیمتر می‌رسد. اما ، یک برآمدگی در بالای دستگاه وجود دارد که متاسفانه ضخامت آن را در ضخیم‌ترین قسمت به ۱۰.۶ میلیمتر می‌رساند.

همچنین دستگاه‌هایی در چین وجود دارند که اشاره کردن به آنها خالی از لطف نیست. به عنوان مثال Oppo Finder که یک اسمارت‌فون اندرویدی است که امسال عرضه خواهد شد و باید بگویم که ضخامت این محصول فقط و فقط ۶.۶۵ میلیمتر است. البته این محصول نیز مانند Droid RAZR یک برآمدگی دارد اما با این برآمدگی هم شاید ضخامتش با آیفون ۵ برابر شود. اما متاسفانه این اسمارت‌فون فقط در چین یافت می‌شود و مطمئنا به بازار های جهانی راه پیدا نخواهد کرد.(نمی‌دانم شاید از ترس شکایت اپل!)

محصول چینی دیگری نیز از شرکت هووایی وجود دارد به نام Huawei Ascend P1 S که ضخامت آن به ۶.۶۸ میلیمتر می‌رسد اما این محصول نیز مانند دو محصول قبلی برآمدگی دارد و البته محصول نسخه دیگری به نام P1 دارد. این محصول در ضخیم‌ترین قسمتش ۷.۶۹ میلیمتر ضخامت دارد که کمتر از چند دهم بزرگ تر از آیفون ۵ است.

ZTE Athena نیز نام محصول دیگریست که هنوز به بازار عرضه نشده و تنها عکس‌هایی از آن منتشر شده است. این محصول دستاورد تکنیکی بسیار خوبی را داشته و ضخامت آن فقط و فقط ۶.۲ میلیمتر است که واقعا فوق العاده است ، اما بحث اینجاست که آیا این محصول از چین خارج می‌شود و به بازارهای جهانی وارد می‌شود تا عنوان بزرگترین تلفن همراه هوشمند جهان را از آن خود کند؟

نهایتا پاسخ سوال مطرح شده در عنوان این مطلب این است که: مشخصا آیفون ۵ نازک‌ترین اسمارت‌فون جهان نیست که تا به حال معرفی شده اما برخلاف تلفن‌های همراه هوشمند Finder, P1S و Athena می‌تواند تا پایان سال ۲۰۱۲ در ۲۰۰ کشور میلیون‌ها نفر را در صف به انتظار نشانده و ده‌ها میلیون نسخه به فروش برساند. آیا آنها اصلا توجهی به این موضوع و درستی ادعای اپل دارند؟